spot_img

Rodinné finance a plánování důchodu: Jaké změny nás čekají a co je potřeba vědět?

Do penze budeme nejspíš odcházet později. Národní ekonomická rada vlády (NERV) navrhla, aby lidé odcházeli do důchodu ve vyšším věku a zároveň apeluje na přísnější podmínky pro předčasný odchod do důchodu. Ostatně o prodloužení věku odchodu do důchodu se uvažuje již delší dobu. Co to pro nás znamená? Jak se můžeme na důchod připravit? A koho se změny budou týkat?

Hroutící se důchodový systém

Demografové již dlouho bijí na poplach. Populace stárne a je méně produktivních jedinců, kteří pravidelně přispívají do státní kasy. Navíc je jasné, že kolem roku 2030 začnou do důchodu odcházet silné ročníky 70. let, takzvané „Husákovy děti“. A v tu chvíli se už teď zhoršující systém zabezpečení začne rozpadat.

Dojde totiž k tomu, že bude málo těch, kteří by důchody platili, ale zato bude spousta lidí, kteří důchody budou pobírat. Je tedy jasné, že najednou nebude z čeho brát. Právě z toho důvodu se stále dokola hovoří o důchodové reformě. Jestliže totiž razantně nezakročíme nyní, dojde za pár let k obřímu problému.

Buď budou mít kolem roku 2030 důchodci tak malé důchody, že jim to nebude stačit na pokrytí základních potřeb, nebo bude potřeba zajistit vyšší odvody, čímž pádem obrovsky zchudnou ti, kteří jsou v produktivním věku a do státního rozpočtu přispívají.

Aktuálně jsou tedy jen tři možnosti:

  • Zvýšit věk odchodu do důchodu. V tuto chvíli jde asi o nejméně bolestivou variantu, jelikož se stále prodlužuje věk dožití. Dříve se do důchodu odcházelo tak, že lidé byli v penzi ⅓ věku. Dnes jsou lidé v důchodu více než ⅓ věku. Tedy podle aktuálních tabulek úmrtnosti a tabulek dožití je snaha klesnout opět na ⅓.
  • Zvýšit odvody pracujícím lidem. Tito lidé ale najednou značně zchudnou. Což navíc v době, kdy je obrovská inflace, není nejlepší řešení.
  • Snížit důchody penzistům. Ti pochopitelně okamžitě zchudnou. Mnozí z nich nebudou mít ani na základní životní potřeby.

Tedy zvýšený věk odchodu do důchodu se zdá být aktuálně nejméně bolestivou variantou. Je to ovšem varianta řešení jen na čas a vlastně jen odsunutí problému. Nejpozději kolem roku 2030 se totiž znovu dostaneme do bodu, kdy spousta dalších čerstvých penzistů odejde do důchodu a ve státním rozpočtu pro ně nebudou peníze.

Bude tedy nutné zvolit další z uvedených parametrů. Tedy navýšení odvodů do důchodového systému u pracujících. Případně zastavení valorizace penzí a tudíž důchodci budou mít menší příjmy ve srovnání s průměrnými příjmy v ekonomice. A zchudnou. Jaké jsou tedy možnosti řešení?

Připravujte se na důchod už teď

Myslete na budoucnost a začněte šetřit: Pokud už spoříte, pokračujte v tom. Pokud ne, začněte. A nemusíte spořit jen penězi, můžete například investovat do cenných kovů, je to jen na vás. Nemáte-li ponětí o tom, do čeho vložit peníze, poraďte se s odborníky. Vypracujte si plán a držte se ho. A myslete na to, že nikdy není pozdě začít spořit. Co tedy můžete udělat?

  • Znáte své potřebyPodle expertů budete potřebovat 70-90 % svého předdůchodového příjmu, budete-li si chtít udržet svoji životní úroveň. Jsou tedy jen dvě možnosti. Buď budete mít naspořeno, nebo si budete muset přivydělávat. Je proto nadmíru důležité naplánovat si vše dopředu. Rozdělte si své výdaje na nezbytné a zbytné. Mezi nezbytné patří například zaplacení nájmu a pokrytí vašich základních životních potřeb, jako je topení, jídlo nebo náklady na přepravu či každodenní cestování. Mezi zbytné výdaje patří zábava, volný čas nebo například dovolená.
  • Nesahejte na své úsporyAť se děje, co se děje, na své penzijní úspory za žádnou cenu nesahejte. Posíláte-li peníze na penzijní spoření, zaplatili byste navíc za předčasný výběr dokonce sankci. Zároveň se snažte před důchodem zbavit všech dluhů a neberte si žádné nové půjčky ani kreditní karty. Jedinou výjimkou je například půjčka online, která vám může pomoci vyřešit třeba akutní situaci, kdy vám vypoví službu domácí spotřebič, bez kterého nemůžete fungovat.
  • Odvody sociálního pojištěníZjistěte si, jaké částky jste v průběhu let na důchod posílali. Respektive, jaké posílal váš zaměstnavatel. Pochopitelně platí, že čím vyšší částky jste odváděli, tím vyšší důchod budete mít. Informace vám podá Správa sociálního zabezpečení.
  • Zjišťujte si informacePokud si nejste s čímkoliv kolem důchodu jistí, ptejte se odborníků. Na Správě sociálního zabezpečení, finančního poradce nebo experta na spoření. Poraďte se a vymyslete si pro sebe ten nejlepší spořící plán.

Možnosti příjmů v důchodu

Jestliže vám nebudou stačit peníze, které vám každý měsíc přijdou na bankovní účet od státu, můžete pouvažovat o dalších zdrojích příjmu, které můžete v důchodu využít. Takový příjem může pocházet z brigády, z práce na částečný úvazek nebo ze spoření či investic. Možností je například i pronajmutí nemovitosti nebo její části, kterou vlastníte. Případně, máte-li větší nemovitost, můžete ji prodat a pořídit si k bydlení něco menšího. Možností je i prodej části domu. Rozhodně však v takovém případě nepodceňte perfektní právní servis.

Alternativní důchod

Když budete přemýšlet o svém odchodu do důchodu, je nutné zvážit i některé další faktory, které vaše důchodové cíle ovlivní.

Jaké jsou například vaše rodinné či životní plány? Chcete pečovat o vnoučata, nebo raději cestovat po světě a užívat si nabyté svobody? Myslete na své budoucí plány včas, abyste se mohli začít pokoušet o jejich naplňování ještě v produktivním věku.

Někteří lidé uvažují i o tom, že na důchod prodají rodinný dům a koupí si na bydlení menší byt, o který se nebudou muset tolik starat. Variantou je i přestěhování do jiné země. Ne vždy musí jít o nákladnou záležitost. Záleží však, kde chcete bydlet a co chcete v penzi dělat.

Get in Touch

spot_img

Další články autora

spot_img

Reklama

spot_img

Nejnovější články